Çevre Sağlığı ve Danışmanlık Hizmetleri
0(232) 478 35 90
0(533) 271 48 57

       

Hamamböceği

  
      Halk arasında kalorifer böceği veya kakalak  olarak ta bilinir. Hamam böcekleri farklı boylarda olabilirler genelde 3 - 5 cm kadar olsalar da 10 - 12 cmyi bulan türleri de mevcuttur . Çok farklı ortamlara adapte olup yaşayabilir, fakat en çok bina içlerinde nemli ve ılık ortamları tercih eder. Salgıladıkları feromonlar ve bıraktıkları dışkıları vasıtasıyla diğer hamam böceklerine su ve besin kaynakları ile yuvalarının yerini işaret ederler. Kalorifer böceğinin evlerimizde ​üreyeceği ilk alanlar evimizin mutfak ve banyo kısımlarıdır. Bu haşereleri gündüzleri görmek pek mümkün değildir. Karanlıkta dolaşmayı tercih ettikleri için geceleri daha çok aktifleşirler.Hamam böceği yapı olarak çok dayanıklıdır sıcağa, soğuğa ve radyo aktif maddelere karşı direnç gösterirler. Bu bakımdan hamam böcekleri ile ilkel mücadeleler kesinlikle çözüm vermez. Hamam böcekleri ile karşılaşıldığı anda profesyonel  ilaçlama şirketleri ile irtibata geçmeniz gerekir. Hamam böcekleri bir kere çiftleşirler ve bu onlara ömürleri boyu yeterli olur. Hamam böceği yumurtlama yöntemi ile çoğalan haşerelerdir. Yumurtalarını üzerinde, sırtlarına yakın olan bir bölgede taşırlar ve dış alana kapsül içerisinde bırakırlar. Bu kapsüller kesinlikle hiçbir ilaçtan etkilenmezler bu yüzden mutlaka açılması gerekmektedir. Her kapsülün içinde 40-50 adet arası yavru hamam böceği yumurtası bulunur. Bu haşereler ölürken dahi yumurta kapsülleri bırakabilmek gibi  bir özelliğe sahiptirler.Hamamböcekleri  yumurtalarını evlerimizin çatı araları, bodrumları, duvar çatlakları ve parke altlarına bırakırlar. Bir hamam böceğinin ortalama ömrü 2 - 2,5 yıl kadardır . Hamam böceklerinin kafası kopsa dahi bedenleri iki hafta kadar yaşar.
 
Nerelerden girerler: Hamamböcekleri dışarıdan çatlaklar ve yarıklar, havalandırma, kanalizasyon ve drenaj boruları yoluyla ve daha birçok farklı şekilde evinize girebilirler. Hatta alışveriş torbaları, kutular, çantalar ve bunlara benzer  taşıdığımız eşyalarla eve getirebiliriz.
İdeal ortamı: Evler,restorantlar,gıda saklama ve üretim alanları hamamböceği  ve bazı haşere türleri için ideal bir yaşam ve üreme alanı imkanı sunarlar. Bu ortamlar gıda,sıcaklık,su,saklanma ve üreme koşulları açısından uygun olduğu için yıl boyunca aktif kalırlar.
Sağlık :Hamamböceği ölüsü ,derileri ve dışkılarının yaydığı bakteri ve mikroplar özellikle çocuklar ve hassas kişilerde alerjik rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.
 
Haberler :