Çevre Sağlığı ve Danışmanlık Hizmetleri
0(232) 478 35 90
0(533) 271 48 57

       

Karasinek

 
Özellikle bahar ve yaz ayları karasineklerin en aktif oldukları dönemlerdir. Her ortamda yaşayabilirler. Yaşam alanlarımıza açık kapı, pencere ve çatlaklar yoluyla girerler. Genelde evlerimize gıda ve gıda atıkları için tercih ederler. Dış alanlarda çöpler, hayvan dışkıları, hayvan ölüleri vs gibi mikrop yuvası olan herşeye temas edebilirler. Ayakları ,ağızları ve dışkıları yoluyla taşıdıkları bu mikropları gıdalarımıza konarak bulaştırırlar. Ayrıca insanların üzerine konup ısırarak birçok bulaşıcı hastalığa sebebiyet verebilirler. Karasinekler  verem,hepatit,tifo, kolera ve dizanteri  gibi belli başlı hastalıkları taşıyabilirler.
 
Bir sinek yaklaşık bir ay yaşayabilir ve bu süre içinde, dişi sinek 75 ile 100 arasında, gruplar halinde yaklaşık 2.000 yumurta bırakabilir. Yumurtadan çıkan kurtçuklar bir haftadan az bir sürede uçar hale gelip beslenmeye başlarlar.
 
       Karasinek mücadelesi kapalı alanlarda kokulu ilaçlar kullanılarak veya boyama yöntemi dediğimiz bir teknikle yapılmaktadır. Dış alan ve uygun olması şartıyla iç alanlarda da sisleme (ULV) yöntemi kullanılabilir.
Karasinek
Haberler :